יום רביעי, 25 ביוני 2008

מה זה GUID ו MBR?

אם ניסיתם לפתור בעיות בהאקינטוש הקשורות לדיסק נתקלתם במושגים MBR שזה ראשי תיבות של Master Boot Record ובמושג GUID או GPT שזה ראשי תיבות של GUID Partition Table.

כל דיסק מחולק למחיצות (Partition) גם אם יש לו רק מחיצה אחת, המיפוי של המחיצה, היכן היא מתחילה, מה הגודל שלה, והקוד שאומר איך לאתחל אותה יושב בטבלה ראשית הניקראת Partition Table, את טבלאת המחיצות (Partition Table) ניתן לבנות במספר סוגי אופציות הנקראות סכמות מחיצות (Partition Scheme), ישנו ה MBR וה GPT.

מחשבי ה PC שעדיין משתמשים בביוס, יודעים לחלק דיסק למחיצות רק בסכימה של Master Boot Record (MBR), מחשבים חדשים יותר המשתמשים ב EFI כמו מק, משתמשים בסכימה שונה של חלוקה וכתובות הנקרא GUID.

ההבדלים בינהם הוא גודל מקסימלי של מחיצה, היכן שומרים את קוד האתחול של הדיסק, ואיך מתארים כתובת על הדיסק (לפי ראשים וסקטורים(CHS) או לפי בלוקים לוגיים (LBA), ה EFI תומך גם ב MBR כדי לשמר תאימות אחורה.
ניתן לקרוא עוד בנושא כאן.

כאשר מתקינים האקינטוש ומחלקים דיסק למחיצות מתוך חלונות אז אין כל ספק המבנה מחיצות הוא MBR, במידה ומחלקים למחיצות מתוך ההתקנה של לאופרד אז ישנה אפשרות לבחור ב MBR, או ב GUID, או בפורמט ישן של PPC הנקרא Apple Partition Table שאינו מתאים להאקינטוש כדיסק אתחול.

ניתן להגיע אל חלוקת דיסק למחיצות ולבחור את סוג הסכימה של המחיצות כך:
מתוך ההתקנה או מתוך האקינטוש מותקן הגיעו אל ה Disk Utility.
הקליקו קליק ימני על הכונן שאותו אתם מעוניינים לחלק למחיצות ובחרו באופציה Partition.מהתפריט גלילה העליון בשם Volume Scheme ביחרו את מספר המחיצות שאתם מעוניינים לחלק את הדיסק אליו.


הקליקו על הכפתור התחתון Options... וביחרו את האופציה הרצויה לכם, בהאקינטוש עדיף לבחור MBR למרות שאפשר גם GUID.


אם אתם מעוניינים לדעת באיזו סכימה הכונן שלכם עובד אז:
פתחו את ה Disk Utility.
מהעץ דיסקים בצד שמאל ביחרו את הדיסק שאותו אתם מעוניינים לבדוק (שימו לב, את הדיסק לא את המחיצות!)


ואז הביטו בחלק התחתון הימני, ליד התווית: Partition Map Scheme, שם תופיע שם הסכימה שלכם (Master Boot Recored או GUID)


שי.

אין תגובות: